Domowy, złocisty rosół z makaronem i marchewką, posypany świeżą pietruszką. Jak zrobić rosół o złotym kolorze? oto przepis i wskazówki.
Składniki:
3 l wody
3 skrzydełka z kurczaka
1 kość z mostka wołowego ze szpikiem (ewentualnie inne kostki wołowe)
1 cebula
1 mały por
2 pietruszki – korzenie
1 kawałek selera
2 mniejsze marchewki
kilka gałązek natki pietruszki
5 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren czarnego pieprzu
4 listki laurowe
sól, pieprz
Kostki wołowe i skrzydełka z kurczaka zalewamy 3 litrami wody. Dodajemy liście laurowe, pieprz i ziele angielskie. Zagotowujemy i gdy zacznie już bulgotać zmniejszamy ogień na jak najmniejszy, żeby wywar tylko lekko „pyrkał”. Trzymamy tak 1 h , zdejmując co jakiś czas szumowiny.
Z cebuli zdejmujemy tylko pierwszą warstwę, pozostałe zostawiamy, one nadadzą rosołowi złocistego koloru. Jeżeli trzeba to cebulkę myjemy. Na suchej patelni układamy przekrojoną na pół cebulkę, tą stroną bez skórki i trochę przypalamy, aż stanie się złocista i zacznie ładnie pachnieć. Tak zrumienioną wrzucamy do wywaru. Wrzucamy także obrane i pokrojone na dość małe kawałki pietruszkę- korzeń, seler, marchewki i pora. Na koniec dodajemy gałązki natki i zamykamy pokrywką. Trzymamy na malutkim ogniu przez ok 2 h. Przed końcem gotowania jakieś 30 minut solimy rosół, nie wcześniej bo sól zamknęła by pory w mięsie i nie oddałoby smaku do wywaru.
Po 2 godzinach odcedzamy rosół przez gęste sito. Mięso i warzywa z wywaru można użyć np. do pierożków. Do przecedzonego rosołu dodajemy już potem tylko ulubione dodatki np. makaron i marchewkę pokrojoną w kosteczkę. Na sam koniec doprawiamy pieprzem i już wtedy nie gotujemy, bo zupa stała by się gorzkawa.
Przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki lub lubczykiem.
Smacznego!
2 odpowiedzi
Piękny kolor ma Twój rosołek. Nic tylko zajadać 😉
Dziekuje jak sie wlozy duzo sreca w przygotowanie to kolorek zawsze wychodzi cudny